Vesti
- Razgovor povodom izložbe „Silent talk / Nemi govor” Lane Vasiljević / Salon MSUB, subota, 14.12.2019. u 13 časova
- Promocija izložbenih kataloga Salona MSUB / Salon MSUB, ponedeljak, 09.12.2019. godine u 18 časova
- RITAM, radionica Omladinskog kluba Muzeja savremene umetnosti / nedelja, 8. decembar 2019. godine od 11 časova
- Javno predavanje Svetlane Racanović / Izložba „Čistač” Marine Abramović / MSUB, ponedeljak, 02.12.2019. u 18:30 časova
MSUB Newsletter
Pratite nas...

Radno vreme
Izložba Đorđije Crnčević: Tokovi umetničkog nadahnuća, Cetinje
izložbe | 23.06.2016
Izložba Đorđije Crnčević: Tokovi umetničkog nadahnuća u Cetinju
Crnogorska galerija umjetnosti Miodrag Dado Đurić, (II i III sprat), Cetinje
23. jun – 23. jul 2016. (otvaranje izložbeučetvrtak, 23. juna 2016. u 20 časova)
Saradnja Narodnog muzeja Crne Gore i Muzeja savremene umetnosti, Beograd
Kustos izložbe: dr Rajka Bošković, istoričar umetnosti, muzejski savetnik u Muzeju savremene umetnosti, Beograd
U četvrtak, 23. juna s početkom u 20 časova u Crnogorskoj galeriji
umjetnosti „Miodrag Dado Đurić“ biće otvorena retrospektivna izložba Đorđija
Crnčevića „Tokovi umetničkog nadahnuća“. Autor izložbe je dr Rajka Bošković,
muzejski savetnik u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu. Postavka obuhvata
102 dela (skulpture, slike, crteži i grafike) koja su nastala tokom skoro pet
decenija njegovog umetničkog stvaranja.
U katalogu koji prati izložbu, dr Rajka Bošković je, između ostalog, zapisala: „U velikoj raznovrsnosti umetničkog izraza u celokupnom Crnčevićevom opusu izdvajaju se određeni „tokovi” – postojani, neprekinuti i vrlo duboko utemeljeni i prisutni u njegovom nesumnjivo slobodnom, otvorenom i nesputanom umetničkom izražavanju. Oni se doduše izdvajaju nenametljivo, ali veoma postojano, bez unapred (o)smišljenog plana umetnika. Nekoliko dominatanih tokova nastaje i tokom celokupnog umetničkog delovanja opstaje podjednako u domenu izražavanja skulpturom, slikom, crtežom, grafikom, kao i u oblasti konceptualne umetnosti.
Najupečatljiviji „tok”, u kome preovladava izraz stanja teskobe, nepronađenosti i bezizlaza, i u doslovnom, prostornom, i u prenosnom, simboličkom smislu, prisutan je još od ranih grafika Kosmogimnastičari (1975) do poslednjih skulptura Kompresije vremena. Paralelno sa tim, prisutan je i sasvim suprotan „tok” lirskog i poetičnog duha, u nizu skulptura na kojima je na izuzetan način ostvareno (u)obličavanje uzvišenosti pesničkog nadahnuća (Glava pesnika) i monumentalizacija stanja bliskosti (Dve glave).”
Đorđije Crnčević (Dupilo, 1941 – Beograd, 2013) diplomirao je na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu, odsek vajarstvo, a poslediplomske studije je završio 1972. godine u klasi prof. Miodraga Popovića. Bio je član ULUS-a od 1968, a od 1976. godine i član grupe 10+. U zvanju profesora na Višoj školi likovnih i primenjenih umetnosti u Beogradu predavao je nastavni predmet Vajanje od 1991. do 2008. godine. Pored vajarstva bavio se i grafikom i slikarstvom.
Samostalno je izlagao od 1969. godine. Imao je preko dvadeset samostalnih izložbi u zemlјi i inostranstvu. Učestvovao je na mnogobrojnim grupnim izložbama: u organizaciji ULUS-a, Oktobarski saloni, izložbe PROSTOR, Grafika beogradskog kruga, Bijenale male plastike (Murska Sobota), itd. Nјegova dela se nalaze u zbirkama Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Akademije likovnih umetnosti u Beogradu, Zepter muzeja u Beogradu, Narodnog muzeja Crne Gore na Cetinju, Narodnog muzeja u Kikindi, Neue Galerie u Gracu, Galerije Kulturnog centra u Paraćinu, Savremene galerije Umetničke kolonije Ečka u Zrenjaninu, Savremene galerije u Nišu, itd.
Izložba je u organizaciji Muzeja savremene umetnosti iz Beograda bila prikazana u Kući legata u Beogradu tokom novembra i decembra 2015. godine.
U pripremi je monografija Tokovi umetničkog nadahnuća – Đorđije Crnčević koja će biti ostvarena u saradnji Narodnog muzeja Crne Gore i Muzeja savremene umetnosti iz Beograda.
Stručno vođenje dr Rajke Bošković, autora izložbe, biće upriličeno 24. juna sa početkom u 12 časova za sve zainteresovane posetioce.
Radno vreme Galerije:
od utorka do nedelje: 10h – 14h; 17 – 21h
Ulaz slobodan.