Vesti
- Radno vreme tokom vikenda
- Ponovo radi Salon MSUB
- Nastavak filmskog programa Performans umetnosti
- Javni konkurs za izbor direktora Muzeja savremene umetnosti
MSUB Newsletter
Pratite nas...

Radno vreme
Panel diskusija - Privatizacija gradova ili ekocid na vodi?!
govorni-programi | 18.01.2021
Muzej savremene umetnosti poziva vas na panel diskusiju
„Privatizacija gradova ili ekocid na vodi?!” u okviru projekta „Efekat pregleda”
Četvrtak 21. januar 2021.
18 – 19.30 časova
Diskusijaće se odvijati preko Zoom-a i moći da se prati preko Facebook stranice Muzeja https://www.facebook.com/MSUB.MoCAB/
Učesnici panel diskusije:
Radomir Lazović, član malog veća građanske inicijative „Ne davimo Beograd”
Tihomir Milovac, muzejski savetnik u MSU Zagreb. i zastupnik u skupštini Grada Zagreba – Nezavisna lista Zagreb
Daniela Stojković, osnivačica i članica „Danube Civil Society Forum”, i članica Internacionalne komisije za zaštitu reke Dunav
Moderatori: Novi Nebojša Milenković, istoričar umetnosti, pisac i građanski aktivista, i Zoran Erić, MSU Beograd
O temi diskusije:
Čiji su naši gradovi? Da li danas živimo ostvarenje anti-utopije o gradovima koji se, zapravo, ruše građenjem? Na primerima (ne)realizovanih projekata „Beograd na vodi“, zagrebački „Grad u gradu” ili kolokvijalno „Menhetn Siti“, kao i „Novi Sad na vodi“ pokušaćemo da dođemo do odgovora na pitanje: da li grad pripada političarima, investitorima ili njegovim građanima?
Proizvodnja društvenog i urbanog prostora koja nastaje simbiozom „biznisa” i politike — gde se sama politika doživljava kao puko oruđe u službi profita novopečenih „urbanih kapitalista”, koji dobijaju podršku i koncesije za osnivanje monopolskih „kompanija” — po pravilu se završava kratkoročnom korišću za „investitora”, odnosno na štetu nanetu kvalitetu života zajednice. Karakteristika ovog društvenog „sistema” upravo je u upotrebi autoritarnih mehanizama javne moći — poput netransparentnosti u sferi odlučivanja, ignorisanju zvaničnih urbanističkih planova, mišljenja struke te izbegavanju komunikacije sa građanima, odnosno njihovim sistematskim isključivanjem iz procesa donošenja odluka koje se neposredno tiču kvaliteta života u njihovom gradu. Zamaskirani studijama o ekonomskim isplativostima, novim radnim mestima i tsl. političari koji se javljaju kao portparoli sopstvenih „investitora”, po pravilu vode računa isključivo o (privatnom) profitu — potpuno zanemarujući ekološku održivost tih projekata, te hroničnim izostankom vizije koja bi omogućila strateško i dugoročno investiranje grada u zdravlje njegovih garađana.
Duboko svesni činjenice da proces oblikovanja Grada uvek jeste širi društveni i ideološki proces, koji implicira i davanje odnosno promenu značenja urbanim prostorima gde, u konačnom ishodu, dolazi do re-strukturiranja samog društva. Da li se, dakle, sve te promene mogu odvijajati i planirati uz potpuno ignorisanje i zanemarivanje interesa građana — i koji socijalni mehanizmi građanima uopšte stoje na raspolaganju u njihovoj odbrani prava na sopstveni Grad?!
Šta je sve Beograd izgubio početkom realizacije projekta „Beograd na vodi” i koje su posledice po životnu sredinu tog i sličnih „urbanističkih” poduhvata na reci Savi (Savski nasip, Makiško polje)? Šta je Zagreb dobio odbijanjem Generalnog urbanističkog plana čime je praktično (trajno?) onemogućena realizacija projekta „Grad u gradu”? Kakve se ekološke i urbanističke opasnosti nadvijaju nad Novim Sadom najavljenom realizacijom projekta koji javnost kolokvijalno naziva „Novi Sad na vodi”?
Sva ta pitanja razmotrićemo u razgovoru sa učesnicima panel diskusije.