U petak, 4. i 5. novembra, sa početkom u 10 časova u Salonu Muzeja savremene umetnosti (Pariska 14) održaće se dvodnevna konferencija posvećena temi kodiranja pogleda i umnožavanja društvenih nejednakosti korišćenjem novih optičkih medija i računarskih programa.
• Konferencija počinje u 10 i traje do 16 časova
Učesnice/ci: Annet Dekker (Univerzitet Amsterdam), Selena Savić (Univerzitet Amsterdam), Steph Maj Swanson (umetnica, Švedska), Hinda Haned (Owls & Arrows, Amsterdam), Jelena Guga (Instititut za filozofiju i društvenu teoriju, Beograd), Darija Medić (Univerzitet Boulder Colorado), Computational Mama (Ajaibghar,India), Zorica Đergović-Joksimović (
Detaljan program nalazi se ovde.
Čovek je sklon predrasudama. Ali sistemi veštačke inteligencije te predrasude još više osnažuju. Istovremeno, predrasude su utisnute u samu tehnologiju optičkih medija, koja briše ne samo ljude, već i prirodu.
Konferencija je zato i posvećena temi kodiranja pogleda korišćenjem novih optičkih medija i računarskih programa, (re)konstrukciji ženskog identiteta u kontekstu pojave novih tehnologija, te problemu prenošenja i multipliciranja nejednakosti i predrasuda koje su postojale i koje postoje u društvu, a koje dobijaju nove, eksponincijalne forme korišćenjem novih tehnologija.
Za podizanje svesti društva o postojanju predrasuda u VI – rasnih, rodnih, klasnih itd, komunikacijske strategije su od ključnog značaja, kao i informisanje javnosti o osnovama na kojima počivaju sistemi i logika VI. Zato se u ovom projektu bavimo komunikacionim strategijama, uključujući i umetničke strategije, koje ističu važnost ovog problema, te na moguće pravce njihovog budućeg regulisanja i savladavanja.
/
Konferenciju organizuje UG “anonymous said:” i časopis (O)GLED. Konferencija je podržana od strane Vlade Švajcarske, u okviru programa “Kultura za demokratiju”, koji sprovodi Hartefakt fond, Ministarstva kulture Republike Srbije, Muzeja savremene umetnosti, Beograd, Ambasade Kraljevine Holandije u Beogradu i Ambasade Švedske u Beogradu.
Više na www.ogled.org